top of page

Makrosánky z LEGA MK III

  • Writer: Pavol Štefunda
    Pavol Štefunda
  • Apr 23, 2016
  • Čítanie: 2

Updated: Nov 13, 2020

Po predchádzajúcich skúsenostiach pri zostavovaní makro sánok zo stavebnice LEGO som narazil na niekoľko chýb, ktoré bolo potrebné odstrániť. Vychádzal som len z dostupných dielov, takže vyhotovenie týchto makro sánok obsahovalo mnohé kompromisy. Rozhodol som sa preto navrhnúť úplne novú zostavu, tieto chyby odstrániť a potrebné diely objednať. Prvotné pokusy so zostavením makro zostavy zo stavebnice LEGO ako aj princíp focus-stackingu nájdete v mojich starších článkoch.


Svoje predstavy som teraz začal zhmotňovať v počítačovom programe Lego Digital Designer určenom na virtuálne stavanie zo stavebnice LEGO. Obzvlášť LEGO Technic ponúka nekonečné možnosti ako uviesť potrebné dieliky do pohybu.


V zásade sa jedná o potrebu veľmi malého a presného posunu fotografovaného objektu. Tento malý posun musím vedieť replikovať v potrebnom počte opakovaní a zároveň v konštantnej veľkosti. K tomuto účelu sa mi zdalo byť vhodné použiť skrutkovú závitnicu v spojení s ozubeným pásom. Skrutková závitnica sa osvedčila a postupne som pre ňu našiel uplatnenie aj pri realizácii vodorovného aj vertikálneho posunu objektu. Postupne tak vznikla nasledujúca sústava ozubených prevodov:



Jej súčasťou je aj trojstupňová prevodovka. Tá ponúka 3 možnosti ovládania posunu. V strednej polohe umožňuje posúvať objekt o 0,8 mm na jedno otočenie ovládacej kľuky. Prvá krajná poloha umožňuje vykonať posun o 0,1 mmm a druhá krajná poloha o 0,01 mm obdobným spôsobom. Tieto hodnoty som určil empiricky na základe potrebného počtu otáčok kľuky k posunu o 2,5 cm.


Jednou z chýb predchádzajúcich makro zostáv bola nemožnosť pohodlne ovládať stranové a výškové umiestnenie objektu. Tu som to vyriešil pomocou skrutkovníc a pridal aj rotačný pohyb objektu. Nakoniec som celú zostavu skompletizoval v žlto hnedej kombinácii. Ako poslednú úpravu prišlo na rad LED osvetlenie zo zvyškov LED pásu pod kuchynskú linku. Z dôvodu veľkého úbytku svetla pri použití makromechu boo totiž nutné fotografovaný objekt silno osvetliť. Naviac je možné toto osvetlenie v určitej miere pozdĺžne posúvať a dosiahnuť tak želané nasvietenie objektu.



Celú zostavu tak môžem rozdeliť na 4 časti: ovládacia prevodová časť, samotné posuvné teleso pre fotografovaný objekt, posuvný držiak pre makromech, LED osvetlenie. Až na malé kozmetické úpravy je výsledná zostava zhodná s tou projektovanou. Jednotlivé diely som objednal cez stránku združujúcu malé obchodíky s LEGOm, takže tieto diely prichádzali postupne z Írska, Nemecka, Holandska, Česka a pod. Som rád, že sa na pošte nič nestratilo a mohol som zostavu konečne postaviť a odskúšať.




Som prekvapený, aké výsledky sa dajú s touto zostavou dosiahnuť. Príkladom môže byť fotografia osy zložená z 29 fotografií. Zároveň som pri jej tvorbe prvý krát využil externý blesk ako zdroj svetla namiesto prirodzeného slnečného osvetlenia. Pre zlú polohovateľnosť blesku som ho neskôr nahradil kontinuálnym LED osvetlením. Princíp práce makro sánok však asi najlepšie dokumentuje video v závere článku.


 
 
 

Comentários


© 2015 Pavol Štefunda

bottom of page